;

BEYLİK ÇEŞME (H.1257- M.1841)

Çeşme Harem İskele caddesi üstündedir. Bu büyük ve muhteşem çeşmenin cephesi iri kesme taşlarla üs tarafı bir sıra kesme taş ve üç sıra tuğla ile yapılmıştır. Çeşmenin havuzu ortasındadır. Dört tarafından bağlantısı demir ile kuvvetlendirilmiştir.
Çeşmenin dört tarafını hayvan sulama havuzları sarar. Bu çeşmede Selimiye Kışlasındaki süvari askerlerinin atları sulanırdı. Çeşmenin her yüzünde ikişer büyük musluk vardır. Harem iskele Caddesi yüzünde şuâlı bir tuğranın iki tarafında dört satır halinde kitabe vardır.
Şair Zîver’in hazırladığı bu kitabe’ye göre bu büyük ve dört yüzlü çeşmeyi Sultan Abd-ül-Mecid kışla civarında hem askerin ve süvari atlarının ve hem de halkın faydalanması için M.1841 ( H.1257) yılında yaptırmıştır. Son mısranın noktalı harfleri Ebced hesabına vurulunca 1257 rakamları çıkarki bu altına da yazılmıştır. Çeşme çok haraptı. 1962 yılında Kışla Komutanı Albay Ferit Erdoğan tamir ettirmiştir.
Bu albay Selimiye Hamamını da tamir ettirmiştir. Ferit Erdoğan o vakit Askeri Ortaokulun Komutanı idi. Amasya’lı dır. Tümgeneral iken emekliye ayrılmıştır.